Yurtdışında Eğitim

yurtdışında-eğitim-dünya-eğitim-dilokulları
Yurtdışı eğitim, aslına bakarsak genel kitlenin düşündüğü gibi sadece Lise veya Üniversite sıralarındayken olması gereken bir eğitim değil tam tersine asıl amaçla doğru orantılı olarak ortaokul ve belki de ilkokuldan itibaren öğrencilerin aktif olarak katılması gereken bir eğitimdir.

Burada asıl amaç olarak belirttiğimiz durum için ön sırayı authentique ortamda kalıcı dil öğrenimi alsa da aynı zamanda genç yaşlarda başlayan kişisel gelişimdir.

Bu konuda Yurtdışı eğitim danışmanları olarak bizlerin aileleri ve öğrencileri daha iyi bilgilendirmemiz ve hatta eğitim çatısı altında Türkiyedeki asıl öğretimle yurtdışındaki  dil eğitimini çok da ayrı tutmayarak bir bütün olduğuna dair bilinçlendirmemiz gerekir.

Neden Yurtdışında Eğitim Almalıyız?:

Günümüz dünyası teknolojik ve ekonomik birçok sebepten giderek  birleşerek küçülürken aslında hepimizin dünyası büyümekte.

Bu fikir ile yola çıktığımızda ise büyüyen genişleyen dünyalarımızda kaybolmamak için dış dünyanın temposuyla hareket ederek ,gelişmelere  bizler de entegre olmalıyız. Son 20 senede giderek artan bir yurtdışı eğitim bilinci ortaya çıkmıştır, bununla birlikte içinde bulunduğumuz bir eğitim sektörü bile oluşmuştur. Burdan dahi yola çıkarak ne kadar önemli bir tarafı olduğunu görebiliriz yurtdışı eğitimin.

Yurtdışında eğitim almanın bir diğer ve en önemli sebebi de aslında tabi ki yabancı dil gelişimidir.

Ben de bir dil eğitimci olarak Live and Learn yaklaşımının  yabancı dil eğitimindeki  önemini çok önemsiyor , kalıcı, doğru ve kendi kültürü içinde öğrenilen bir yabancı dilin için kesinlikle yurtdışı eğitimin çok mühim olduğunu düşünüyorum.

1 ayda kendi ülkenizde kazanacağınız yabancı dil ile aynı süreçte yurtdışındaki yabancı dil öğrenimi arasındaki fark yadsınamaz, bu da öğrenciye hem zaman , hem de daha doğru bir yabancı dil kazandırır.

Hangi ülkelerde dil öğretimi ön planda?:

Global dil olarak tüm dünyanın da kabul ettiği İngilizce için, başta Amerika ,İngiltere,Canada,Malta olmak üzere tüm Avrupa ülkeleri ve hatta Afrikaya kadar uzanan dil okulları seçenekleri mevcuttur.

Fakat burda önemli olan okul ve ülke seçerken öğrencinin yabancı dil olarak almak istediği dil ile doğru orantılı olmasıdır. Fransayı fransa da İtalyancayı italya da öğrenmek öğrencinin konuşma yetilerini olumlu yönde etkiler ve daha hızlı ivme sağlar. Bunun dışında öğrencinin psikolojik ve sosyal durumununda hesaba katılması çok önemlidir her öğrenci her ülke ortamı için uygunluk göstermeyebilir. Burdaki yönledirmeyi ve analizi de danışmanı yapmalıdır.

Ekonomik Ülkeler:

Malta,Capetown,Amerika ile karşılaştırdığımızda ise Canada en ekonomik dil eğitiminin sağlanacağı ülkeler olarak sıralanabılır.

Hangi ülkelerde çalışarak eğitim alabilirim?

Eskiden var olan ama artık günümüzde çok tutulmayan Amerika h2b programları ile Avrupa ve ingilterede devam eden AUPAIR  İle öğrenciler çalışarak öğrenciliğe devam edebilirler.

Yalnız bu programlar son yıllarda çok tutulmayan ve ilgi kaybeden programlardır.

Yurtdışında dil okulları hakkında:

Yurtdışındaki tüm dil okullarının kendi ülkeleri ya da kardeş ülkeler ile birlikte yaptıkları bir standartlar ve akredite birliği bulunmaktadır.  British council –uk boarder- CAIS G gibi vs . Bu  sebepten  butik dil okulları dışında genel olarak tüm dil okullarının standartları aynıdır, konaklamalı , sabah kahvaltıları ve yemekleri dahil olan okulları apart olarak self service hizmetli okullar ve residence konaklamalı okullar mevcuttur.

Özel kolejlerin yaz okulları dışında dil okulları genelde şehirlerin içinde ve ulaşılabilir bölgelerde bulunur. Bu okullarda ders saatleri sabah classları ve öğleden sonra classları normal ya da hızlandırılmış programlar ya da sadece belli sınavlara hazırlayan programlar olarak ayrılırlar. Genel sınıf kapasiteleri min.3 max 15 olarak genellenebilir. Okullar internasyonel öğrenci kabul eder.

Yurtdışı Üniversite eğitimi hakkında:,

Türkiyedeki yurtdışında üniversite eğitimi  daha cok burdakı bır unıversıte mezunıyetınden sonra veya lys de basarısız olarak ya da olma korkusuyla turkıye ıle denklıklerı olan unıversıtelerı seçerek yapılan başvurulardan oluşuyor ama bunun dışında cok farklı profıllerde, turkıyedekı egıtım ogretım hayatını ıyı okullarda kolejlerde ve cok ıyı bır dıl ve egıtım sevıyesıyle mezun öğrencılerın ivy league schools gibi kurumlara başvurusu ile oluyor.

Yurtdışında üniversitenin en büyük avantajı baktığımızda bazı dil yeterliliklerin dışında genel bir sınav olmayarak istenen üniversiteye direkt olarak başvurulmasıdır. Türkiyede 4 yıl süren eğitim yurtıdısnda genelde 3+1 dir bu da zaman için cok ıyı bır kazançtır, aynı zamanda ülkedeki yaşam standartıyla doğru orantılı gıderler de goz onune alındığında TR ile hemen hemen  aynı bır mali tablo çıkar bu da tabı kı farklı bır avantajdır. Secılen ülkede gecırılen sure zarfı da en az 4 yıl olacağı ıcın kazanılan yabancı dıl ve yapılan pratık ıse ogrencıye ıs hayatında kocaman bır artı olarak gerı döner.  Yasadıgı ülkenın orencıye katacağı vızyon ıle beraber ve denklıgı ıle aldığı  dıploma ogrencıyı bır dünya vatandaşı yapar. Öğrenci iş arama sürecinde tüm dünyadan kabul görecek bir birey halini alır.

Master of business administration : MBA

Yurtdışında bugun hemen hemen her ülkede Mba veren bir üniversite bulmak mümkündür.Mastırınızı seçeceğiniz bir özel ya da devlet okulunda ,tezli ya da tezsiz olarak yapabilirisniz. Eğitim dili seçilen ülkeye göre değişse de genelde internasyonel sınıflar olduğu ıcın egıtım ıngızlıcedır . Türkiye deki bir üniversiteden mezun olduktan sonra mezunların en cok ılgısını ceken programdır . ıngılterede 1 ve dıger ülkelerde 2 yıl suren master programları süreç olarak da kısa olduğu ıcın ıyı bır alternatıftır.

Yurtdışı sertifika programları :

Secılen programa gore kımı zaman lıse, kımı zaman unıverıste mezunıyetı arayan bu programlar  cok cesıtlı konulara yonelık hazırlanmıştır. Yapılan dil yeterliliği görüşmelerinde  ya da sınavlarında belli bir seviyede olmanızı gerektıren, bazen program surecınde calısma ımkanı da sunan programlardır.

Yurtdışı eğitim danışmanlığı nedir?

Yurtdışında eğitim çok küçük yaşlardan da başlayabilceği bir üniversite mezunu olmuşken bile başlayabilir. Tüm bu süreçte doğru programı doğru öğrenciyle doğru ülkeyi doğru öğrenciyle buluşturmak en önemli adımıdır aslında yurtdışı eğitim. Başvuruda bulunan öğrencinin ve hatta ailesinin  tüm özelliklerini analiz etmek ve öğrencinin tam olarak neye ihtiyaç olduğunu belirlemek eğitim danışmanlarının ısıdır.

Öğrencıye ve aıleye doğru bır presantasyonla doğru ıfadelerle ülkeyi okulu programı anlatmak  yıne bu danışmanlık tanımı ıcındedır.

Yaz okulu ıcın gelen bır ogrencıye İngilizcesinin ve akademik basarısının iyi olduğunu ve isterse bir dönem daha bekleyıp direkt üniversitelere basvurabılecegı seklınde bılınclendırmek,  ya da bır master programına yonlendırmek tum bu süreçte tum yazışmaları maddı durumları ve vıze surecını takıp etmek danışmanın sorumluluğundadır.

Bır ogrenci veya aılesi  danışmanlık almalıdır, çünkü danışmanlık fırmasının birebir bağlantıları ve dah aoncekı referans calısmaları ogrencının surecıne hız ve kalıte katar. Öğrenci kendı kendıne bunları yapmaya çalışırken bır an kaybolabılır ve destek olarak yanında kımseyı bulamayabılır. Tum bu profesyonel  yardımla öğrencı hedefine daha sağlıklı bır sekılde ulaşır. Bir öğrencinin yurtdısındakı bır kurumdan burs alabılmesı ıcın arkasında bır kurum olmalıdır öğrencı ıcın uygun okulları bulacak olan da yıne geniş datasıyla danışman ekibidir. Bugun öğrenci vizesi süreçleri de cok zorludur ve danışmansız bır vıze surecı başarılı olamamaktadır.Bunun yanında daha önce öğrencinin gideği ülkeye danışmanın dah aonce gıtmıs deneyım etmıs olması öğrencısını guvenını yerine getirir ve kendını bir belirsizliğin içinde hissetmekten vazgeçer.

Bu sebepten yurtdışında eğitim düşünen herkes mutlaka profesyonel bır danışmanlık yardımı almalıdır.
amerika-bayragi-ikonu

Amerika dil okulları

Öncelikle Amerika dünyanın sosyal ve ekonomik açıdan en gelişmiş ve önde gelen ülkelerinden biri olduğu için amerikada dil okullarını doğru orantılı olarak daha gelişmiş ve daha çok seçeneğe sahiptir.

Amerikada yaşam  diğer ülkelere ,özellikle avrupaya göre daha ucuzdur.

Amerikada dil okulu  seçenekleri coğrafi açıdan da daha geniş bir alana sahip olduğu için daha fazladır.Ve amerikada dil eğitiminizi tamamladıktan sonra bir üniversiteye sertifika programına ya da bir kuruma yerleşmeniz çok daha kolaydır. Amerikadaki dil okulları ihtiyaca göre de çeşitlilik gösterebiliyor. Bunların içinde Toefl kursları –Ielts kursları ,iş İngilizcesi özel alan ingiizcesi gibi vb.
avustralya-bayragi-ikonu

Avustralya dil okulları

Avustralyada eğitim görmenin en avantajlı tarafı lisans ya da yüksek lisansınız bittikten sonra 2 yıl boyunca çalışma hakkınız ve yaşama hakkınızın olmasıdır. Bunun dışında yine dil okuluna devam ederken de belirli saatlerde çalışma izniniz mevcut oluyor.

Avustralyada üniversitelere  geçiş de birçok ülkeden daha kolaylıkla sağlanabılmektedır.
ingiltere-bayragi-ikonu

İngiltere dil okulları

İngilterede dil eğitiminin en büyük avantajı Avrupa ülkelerine olan coğrafi yakınlığı ve anadilin İngilizce olmasıdır.

İngiltere yaşam standartları bakımından yüksek bir ülkedir. Maddi açıdan efor etmek diğer ülkelere kıyasla biraz daha zor olabilir . Ama tabii ki sunduğu fırsatlar da bu doğrultudadır.

Dünyanın en iyi üniversitelerinin bulunduğu bu ülke size eğitim dünyasının en klass kapılarını açabilir.

 

 

 

malta-bayragi-ikonu-maltese-flag-emblem

Malta dil okulları

Malta dil okuluna farklı bir boyut getiren bir ülkedir, yaz tatili ve yaz kampı tadında olan bu  dil okullarına katılarak hem güneşin keyfini sürebilir hem de dünyanın dört bir yanından gelen gençlerle samımı dostluklar kurabılırsınız. Ülkede yaşam kalitesi yüksektir ve okullarda ders saatleri öğleden önce ve sonra olmak üzere ikiye ayrılabıllır, her tur İngilizce ihtıyacınızı karsılayabılecegınız dıl kursları bulabılırsınız, Malta’da yaşam pahalı değildir.
kanada-bayragi-ikonu

Kanada dil okulları

Kanada bir ailenin öğrencisini uzak oluşu dışında belki de en çok gönül rahatlığıyla gönderebileceği bir ülkedir. Kanada aynı zamanda eğitim açısından da standartları en yğksek ülkelerden biri sayılır ve ülkedeki refah düzeyi yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Gerek sağlık sistemi gerekse eğitim sistemi olarak diğer ülkelere fark atan bu ülkede dil okulları da çok yaygındır ve güvenilir bir denetleme mevcuttur.

Öğrenciler birçok şehrinde farklı alanlarda dil okulu seçebilir. Kanada üniversiteler açısından da zengin ve kolay geçişler sağlayan bir ülkedir. Kısacası Kanada yurtdışı eğitim denildiğinde de ön saflarda bulunan , zengin ve tehlikesiz doğal ortamlarıyla ve geniş coğrafyasıyla iyi bir alternatiftir.

 

 

avustralya-bayragi-ikonu

Yeni Zelanda dil okulları

Düşük yaşam maliyetleri ile dil okulu açısından cezbedici bir alternatiftir. Aynı zamanda resmi dilinin İngilizce olması da çok büyük bir avantajdır. Öğrencilere okurken çalışma imkanı da sunar ve aldığınız sertifika ve diploma denklikleri Amerika İngiltere ve Avrupa ülkeleri gibi önemli ülkelerde de iş bulmanızı sağlayabilir. Doğayı ve ılıman iklimi seven öğrenciler için reddedilemeyecek bir teklif sunar.
almanya-bayragi-ikonu

Almanya dil okulları

Almanya’da son yıllarda yabancı öğrenciler için üniversite denklikleri ve başvurularında artışlar olmuştur. Özellikle teknoloji  ve teknik bölümleri düşünen lise öğrencileri için Almanca dil kursları çok önemlidir. Almanyada dil kursu süresince çalışmanıza izin verilmezken kurs içerisinde Almancanızı geliştirmeniz için en iyi öğretmenler ve aktiviteler bulunur. Yakın ve düzeni belli bir ülke olması aileler için de iç rahatlatıcıdır. Sağlık ve eğitim sistemleri açısından bir dünya markası olan bu ülkedeki denklik veren üniversiteler de sayısızdır. Öğrenci bu üniversitelerin daha önceden açtığı ve Türkiye’de yapılan sınavlarında (AACHEN UNIVERSITY gibi vb) başarılı olabilmeleri için bir Almanca kursuna mutlaka devam etmelidirler.
fransa-bayragi-ikonu-franceflag

Fransa dil okulları

Fransa çokça turist çeken bir ülkedir,dünyaca kabul görmüş çok önemli  uluslararası kolejlere ve üniversitelere  de ev sahipliği yapar. Bu anlamda baktığımızda fransadaki  dil okulları genelde özel Fransızca, öğretmen kursları ,ya da genel Fransızca eğitimi olarak hizmet verir. Birçok şehirde kurs bulabılırsınız genel yaşam giderleri dışında Fransa dil okullarını diğer ülkelere kıyasladığımızda ücretler benzerlik göstermektedir.
guney-afrika-capetown-bayragi-ikonu

Güney Afrika – Capetown Dil okulları

Capetown dil okulları için 1 aylık vizesiz gidiş hakkımız çok önemli bir rahatlık olmaktadır.Doğası ve uygun yaşam koşulları,günlük konuşma dilinin İngilizce olması, geçiş yapabilme şansı veren uluslararası üniversiteleri ile Capetown önemli bir dil okulu merkezi olma yolunda ilerlemektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *